Advert

TARIMDA UMUT!

Sevgili Okuyucularım;

Tarımda SOS Çanları çalmaktadır. Bu yazımda Tarihe yaddaşık yapmaya çalışacağım.

       Doğa Tarımda uykudaki canlı tohumların uyanarak çoğalışını sağlar; Bir bakarsın esen yelin sürüklediği tohum çorak topraklarda bir kayanın çatlağına düşer ve yaşama orada tutunur.

     Yeşererek bir akasya ağacı veya koca bir inci ağacı olur.

     Bir de bakarsın esen yellerin, terk edilen bir evin kapalı kapısının kilidine taşıdığı  tohum, tutunur o kapalı kapıların kilidine.

 

Prf.Dr. Faig İSMAİLOV   TADDEF -  AZERMED ( Türkiye Azerbaycan Dil Tarih Araştırma Merkezi) tarafından İrs ve Medeniyet Araştırma 2020 Yılı Ödülüne layık görülmüştür. Ödülü diğer dallarda Kazanlarla  birlikte  TADDEF (Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu, ve TGYF (Türkiye Gazeteciler Federasyonu) tarafından Türkiye’nin  81 ilinden katılacak Gazeteci ve TADDEF üye Dernek Başkanlarının katılımı ile NİSAN 2021 tarihinde Azerbaycan da yapılacak olan” Bakü” “Ana Yurttan Ata Yurduna Bir Fidan” Projesinde Başkanlar Kurulu toplantısında verilecektir.

    Aynı Zamanda  Azerbaycan’ın işgalden kurtarılan AĞDAM ve LAÇİN Bölgelerinde 1000 (Bin) adet Fidan dikimi yapılarak Ermeni işgalinde çorak  hale getirilmiş toprakların da Kardeş ormanı oluşturması sağlanacaktır.

 

    “ Tohumlar yeşerecektir, umut misali, bir sarmaşık gibi, pas tutan kilit bedeninde açan “Harı bülbül”  misali kollarını açarak tutunacaktır doğaya.”

    

    Türkiye’miz de Tarımsal gelişimine geçmişten günümüze baktığımızda, “Devletin Tarım Politikaları “ ile endeksli yürüdüğü görülmektedir. Tarımsal eğitimin dönüşümü kökünde kimler nasıl roller oynadı ve oynamaktadır sorusunu irdelediğimizde kafamız karışıyor.

 

    Kurtuluş Savaşı öncesinde çiftini çubuğunu bırakarak Osmanlı Askerliği ile savaşa giderken Köyünde Kasabasında çocuklarını bırakanlar, Yemende, Filistin’de kollarını bacaklarını gözlerin bırakarak dönmüşlerdi.

     Kurtuluş savaşı derken cephedeki savaş sona ermiş, Türk Milleti’nin Tarımda ve çiftçilikte yaşamsal mücadelesi başlamıştı.

      Köylünün dilinden anlayan ve köylüyü kalkındırma hareketine, Köylünün, Çitçinin arazisinin ağaçlandırılması, bataklık yerlerinin kurutulması, yol yapımı, işlenmemiş toprakların verimli hale getirilmesi Toplumbilimi, İş Eğitimi ve tatbiki gibi konularda rehberlik edecek kılavuzlar vardı. Tabiat, Tarım, İş ve Ziraat konuları, köy ihtiyaçlarını ve köylüye alternatif tarım teknikleri, ilaçlama, tohum saklama, ürettikleri ürünlerini değerlendirmeyi öğretiliyorlardı. 

  Ziraat çalışmalarında Tarıma endeksli, Tarla, Bahçe, Fidancılık,  Meyvecilik ve Sebzecilik bilgisi öğretiyorlardı.

     Zootekni, Kümes hayvanları, Arıcılık, İpekböcekçiliği, Balıkçılık, ve Su ürünlerinin faydalarını öğretiyorlardı.

    Köylerde Demircilik, nalbantlık, motor Traktör kullanımı, Terzili, Dülgerlik,  marangozluk,  Kerpiç tuğla ve kiremit, taş ustalığı, kireç yapımı, duvar ve sıvacılık,  konuları öğretiyorlardı.

       O zamanlar Devletin; 1943- 4459 Sayılı Yasası vardı.

 Sağlık hizmetlerinin ulaşım zorluğu nedeniyle, Revir çalışmaları, sağlık önlemleri alma ve ilkyardım, İnsana ve hayvana iğne yapma gibi alan bilgisi, uygulama öğretenleri vardı.

   Kimdi bunlar diyecek olursanız Köy Enstitülerin’de yetişen öğretmenlerdi.

        Köylerimizde okullar vardı.

      Âşık Veysel, “Benim Sadık Yârim Kara Topraktır”  Şiir’ini, Mahmudiye Köy Enstitüsü’nde yazmış.

     Kazma kullanmasını, Çekul tutmasını, Mala, Bel, Tırpan kullanmasını, Ata binmeyi, saban sürmeyi, Tarımsal aletlerini tamir etmeyi öğretirlerdi.

    Yerli Malı Haftası düzenlenirdi. Tohumu yerli olan bir ürünümüz vardı. Şimdi kaldı mı? Bilemiyorum,

     Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

   

TARIMDA UMUT!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’
Ünlü modacı Cafer Andıç dünya çapındaki defilesiyle büyük ses getirecek
Ünlü modacı Cafer Andıç dünya çapındaki defilesiyle büyük ses getirecek