Advert

"MASTERSCHEF JUNİOR, BIRAK ÇOCUKLARIMIZIN ELLERİ KALEM TUTSUN TAVA SAPI DEĞİL"

"MASTERSCHEF JUNİOR, BIRAK ÇOCUKLARIMIZIN ELLERİ KALEM TUTSUN TAVA SAPI DEĞİL"

Ne demiş atalarımız "Bir koyundan bir tane deri çıkar" ama ülkemizde öyle uyanıklar var ki, bırakın bir deriyi koyunun etinden, sütünden, yününden, derisinden, kemiğinden, yani her şeyinden faydalanıyor.

Evet son yıllarda TV8'i satın alarak adını duyuran Acun Ilıcalı'dan bahsediyorum. Yıllardır yaptığı proğramlara bakarsak Acun'a para kazandırma dışında topluma mal olmuş bir tek proğramı yok. Boş kutularla başlayan hayal satan ilk yarışma" Kim beş yüz milyar ister" hiç bir emek sarf etmeden zengin olmaya alıştırmış ve sonunda kazanan yine kendisi olmuştur. O ses Türkiye ile yüzlerce insan yarışmıştı. Birinci olanlar Türkiye'nin sesi olacaklardı ama nafile yüzlerine bakan bile olmadı.

Yurt dışından gelen formatlar ülkemiz için çok uygun olmasa da dizi kokuşmuşluğu arasında seyrediliyor mu evet.

 

ÇOCUKLAR REYTİNG KAZANMA ARACI DEĞİLDİR.

 

Survivor yarışmasından masterchef'e kadar yaptığı her yarışmadan trilyonlar kıran acun, bu seferde çocukları kullanarak masterscher junıor'un fragmanlarını yayınladı. Reyting uğruna kalem tutan o eller, kitap kokusu alan çocuklar, bu seferde mutfakta tava tutup yağ kokusunda yarıştırılacaklar.

Pandemi nedeniyle okulların yüz yüze eğitime ara verdiği bu zamanda Acunun yaptığı tam bir kurnazlık. Boş kutularla yıllarca beyinlerimizi yıkadın, umutlar verdin, etimizden derimizden her şeyimizden faydalandın. Ama çocuklarımızın peşini bırak. Bırak onları öğretmenleri kendi yöntemleriyle ve idealleriyle yetiştirsin. Sana özenip okullarını ve hayallerini kaybetmesinler. Sen hayatta başarılı olmuşsun evet ama her çocuk Acun kadar şanslı değil bu ülkede.

 

ÇOCUKLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM..

 

Eğitim haricinde hiç bir çocuğun tv ekranlarında ve yarışma proğramlarına katılmasına olumlu bakmıyorum. Proğram formatı ne olursa olsun, çocuklarımız üzerinden birileri para kazanacaksa RTÜK bunlara derhal müdahale etmelidir. Bırakalım çocuklar mutlu olsun. Zaten eğitim sisitemimizde bir yarış atı gibi olan çocuklarımız bir de Masterschef gibi yarışmalarda yok olmasın. Çocuklarımız medyada reyting veya para kazandıran değerler olarak görülmesin. Acun medya zaten yükünü tutmuş para konusunda.

Ayrıca bu çocuklar mutfağın zorluklarını ne kadar biliyor. Kullanılan bıçaklar, kızgın yağlar, elektrikli robotlar, fırınlar, nereye bakarsan bak hep tehlike. Bunların sorumluluğu kimde olacak? Büyükler kategorisinde gördük, kaç kişi elini kesti.

Lütfen ama lütfen çocuğunuzun illa mutfakta olmasını istiyorsanız, o zaman gastronomi bölümüne yollar, uzman bir ekipten işi öğrenmesini sağlarsınız. Takdir sizlerin...

MASTERSCHEF JUNİOR BIRAK ÇOCUKLARIMIZIN ELLERİ KALEM TUTSUN TAVA SAPI DEĞİL
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’
Ünlü modacı Cafer Andıç dünya çapındaki defilesiyle büyük ses getirecek
Ünlü modacı Cafer Andıç dünya çapındaki defilesiyle büyük ses getirecek