Advert

EGE DEN AKDENİZE UZANAN KOL!

EGE DEN AKDENİZE UZANAN KOL!

Sevgili Okuyucularım;

 Ege Denizindeki gerginlikler Ak Denize uzanıyor; Gerginleşerek uzanan kol Uzadıkça inceliyor. “Kırıldı, ha kırılacak.”

      Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MED Akdeniz Diyalog Forumu'nda bir konuşma yapmıştı. “AB'nin üyelerinden  ikisi tüm AB sistemini kötüye kullanmıştır. ”diyerek.  “Buna AB izin vererek, suç ortağı haline gelinmiştir.”  Tercihimiz net diyerek “Türkiye'nin kapısı diyaloğa sonuna kadar açık. Bir çıkış yolu var oda Doğu Akdeniz Konferansı, iş birliği için uygun bir ortam oluşturmak için bir fırsattır.” Çağrısı!

     Çağrı güzel, Yunanistan ne diyor; AB olarak kararlı, güvenilir ve tutarlı olmakla yükümlü olduklarını ifade eden Hristodulidis, bununla birlikte, AB’nin çıkarlarını şüphe kaldırmayacak şekilde etkileyen, AB üyesi ülkelerin egemenlik hakları ve egemenliğine ilişkin tüm konularda birincil rol talep etmeleri gerektiğini vurguluyor.

        Bakın hele bu işe; Uluslararası antlaşmaları ihlal eden Yunanistan Yavuz hırsız rolünü oynuyor!

       Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, “Türkiye’nin, sözde gerginliğin azalması için birkaç gün önce yapmış olduğu, geç kalmış eylemler ikna edici değildir” diyor.

       Dendias, Türkiye’yi gerçek anlamda gerginliği yatıştırıcı ve kendilerinin kabul edeceği tek zemin olan Uluslararası Hukuk ve Deniz Hukuku zeminine dayalı yapıcı bir yola götürecek kararlar almaları gerektiğini savunuyor. AB’nin güvenirliği açısından da kanıt niteliğinde olması bakımından önemli olduğuna vurgu yapıyor.

     Gerçek olan, Yunanistan’ın sırtını AB deki Fransa gibi bazı çığırtkan Emperyalist devletlere dayayarak askeri hazırlıklarını artırarak Türkiye için potansiyel tehdit oluşturduğu gözle görülür hale geldi.

     18 Türk adası ve bir kayalıkta birçok Yunan askeri üssü ve binlerce asker konuşlandırması mevcut olduğu belirtilmektedir,

     Yunanistan açık, açık 1923 Lozan Antlaşması'nı ihlal etmektedir. Sisam Adası'nı kullanma hakkı “Silahsız olması” kaydıyla Yunanistan'a verilmişti.

    Sisam Adası'nda mevcut durum ise 1 mekanize tugay büyüklüğünde Yunanistan askeri birliklerinin adada bulunduğu basın bilgileri ile görülmektedir. 1923 Lozan Antlaşması'na göre Yunanistan, Sisam Adası'nda askeri birlik bulunduramayacağını ve bölgede  askeri tatbikat yapamayacağını taahhüt etmişti.

      Kaynaklara göre, “Türkiye ile Yunanistan arasında yapılan Güven Artırıcı Önlemler Anlaşması'na göre de Ege Denizi'nde, turizm sezonunun yüksek olduğu haziran, temmuz ve ağustos aylarında askeri tatbikat yapılamaz.”  İbaresidir.

   Turizm beldesi Kuşadası'ndan kıyılarımıza 1,5 mil mesafede bulunan Sisam Adası'nda, haziran ayında Yunan askeri tatbikatının yapılması açık bir şekilde Türkiye'yi tehdit etmiş sayılmaktadır.

   Türkiye ile bölgesel çelişki yaratarak çıkara dayalı ABD, Fransa ortaklığında AB’ye güvenerek Fransa’nın kucağına oturmuş konumdadır.

     Ege’den Akdeniz’e uzanan, gittikçe incelen kol hattı, bu bölgede kendisine rol biçen ABD ve Fransa ile, bunlara montaj olan Güney Kıbrıs, Mısır ve hatta İsrail arasındaki jeopolitik ve askeri gerginlikler 2020 yılında gittikçe artmış oldu.

     Bereket; MED Akdeniz Diyalog Forumu'nda ve ab toplantısında duyarlı ülkeler karşısında aciz kaldı ve umduğunu bulamadı Fransa ve Yunanistan.

Türkiye'nin Libya antlaşması, Orta Doğu'yu boyun eğdirme stratejisi olarak görülmekteydi. Türkiye'nin Katar, Afrika Boynuzu, Sudan ve şimdi Libya'daki askeri projeleri, Birleşik Arap Emirliklerine ve Arap uluslarını tehdit eden bir askeri güç çemberi olarak görülmeye çalışılmaktaydı.

Katar İle Birleşik Arap Emirliklerinin son yaklaşım antlaşmaları Ege - Akdeniz  hattında Yunanistan ve Fransa’nın limanından bir halatın kopması anlamını taşımaktadır.

Türkiye’nin Kafkaslardaki konumu başta NATO, AB ve ABD için mide sancısına yol açmış durumdadır.

Güçlü bir Devlet olarak Türkiye için 1923 Lozan Antlaşmasına sıkı sıkı sarılmak olmalıdır.

 2021 Yılı Sağlık huzur ve Barış getirsin.

Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.
 

 

EGE DEN AKDENİZE UZANAN KOL!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Bir Avuç Şiir Grubunun Şiir Antoloji Kitabı raflarda yerini aldı..
Bir Avuç Şiir Grubunun Şiir Antoloji Kitabı raflarda yerini aldı..
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’
Unutulmayan ‘SOYKIRIM’