Advert

Tarih Tekerrür Edecek…

Tarih Tekerrür Edecek…

“Anam yıllar sonra ermeni işgalinden dolayı terk etmek zorunda kaldığımız evimizin anahtarını sandığından çıkardı.” Azerbaycanlı bir kardeşimizin ağzından dökülen bu kelimelerin taşıdığı anlam yükünü o günleri yaşamadığından, bir yakınından dinlemediğinden belki birçoğumuz yürekten sezemeyecek. Lakin o topraklarda yakınlarını türlü işkence ve zulümle kaybedenler olarak çarıkla, yalın ayak sürüldüğümüz yerlere şimdi tanklarla girmenin hazzını yaşamaktayız.

Tarih Tekerrür Edecek…

Tarihin, tekerrür etme gibi bir huyu var. “Nuri Paşa at belinde Türkiye’den Kars’tan gelir, Azerbaycan diye diye yenilmeyen arslan gelir.”  İşte bu sözler kardeşin kardeşe nasıl koşar adımlarla gittiğini ispatlar nitelikte ve bugün itibari ile büyük resmi görmemize vesile olmaktadır. Öyle ki tüm zorlukları göğüsleyerek bağımsızlığını 1918 yılında ilan eden Azerbaycan kısa bir süre sonra tekrar Rus hâkimiyetine girmiş yıllar sonra ise tarihte kara bir leke olarak anılan soykırımlara maruz kalarak tekrar bağımsızlığına kavuşmuştur. Bugün dahi halen hazmedilemeyen bu durum,  maşa olarak kullanılan kukla devlet görünümünde ki Ermenistan tarafından sabote edilmeye çalışılmaktadır. Temmuz ayında başlayan sınır tacizi, saldırı ve provokasyonla emellerini açıkça ortaya koymuş, utanmaz ve uslanmaz şımarık tavırları karşılıksız kalacak sanmıştır. Neyse ki Azerbaycan meşru müdafaa hakkını kullanarak ordusuna verdiği emirle, Türk’ün şanlı tokadını yüzlerine vurmuş, neye uğradığını şaşıran Ermenistan ise ağababalarından gelecek tek bir kelimeyi en ufak bir desteği, utana sıkıla çaresizce beklemeye koyulmuştur.  Onlar bekleye dursun, şimdi tüm gözler yaklaşık 30 yıla yakın bir süredir çözüm bekleyen Karabağ sorununu görmezden gelen ya da görmezden gelmeyi iş edinen başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Minsk grubunun öncülerine ve onların destekçilerine çevrilmiş durumda. ABD’nin tavrı merak edilirken, Trump’ın “o bölgede çok iyi ilişkilerimiz var. Bakalım çatışmaları durdurabilecek miyiz.” açıklaması ise, beklediği durumun henüz gerçekleşmediği algısını oluşturmuş durumda. Beklediği, umduğu şey acaba Karabağ’a azadlık olur mu? Bekleyip göreceğiz. Bir başka Minsk Grubunun üyesi Fransa’nın aklı ise hala Akdeniz de. Rusya’ya gelince, henüz kapalı kutu. İran ise şaşırtmadı…

Azerbaycan Yalnız değildir.

 Dün olduğu gibi bugünde en anlamlı ve tam manalı destek kardeş ülke Türkiye’den. 7 den 70 e herkes oradan gelecek işgal altındaki Karabağ’ın azadlık haberlerini heyecanla beklemekte ve takip etmektedir. Türkiye öz kardeşini yalnız bırakmayacaktır.

Karabağ…

Kimsenin zoruna gitmemeli. Biz, bizim olanı almak için oradayız. Çünkü öz vatanımızdan sürülenler bizleriz. Sürgün yerken ardımızda neyi ve neleri bıraktığımızın farkındayız. Kimi kardeşini, kimi atasını, kimi hayallerini, kimi geleceğini…  kim unutabilir ki derileri yüzülen kundaktaki bebekleri, karnı deşilen, göğüsleri kesilen kadınlarımızı, başları kesilip alay eder gibi top oynanan yiğitlerimizi, aç susuz bırakılan ihtiyarlarımızı… Unutanın kanı kurusun! Bu zulmü yaparken hiç hesap vermeyecekmişcesine, sanki bir bedeli olmayacakmış gibi şımarık ve küstah tavırlarla işgal ettiği toprakları terk etmeyen kukla Ermenistan yönetimi, bölgedeki barış ve istikrarın kalıcı olarak tesis edilmesinde ki en büyük engeldir. Bu durum, Enver Paşa’nın vakti zamanında söylediği sözü hatırlara salıyor. “İnsan ile veba mikrobu dost olamaz.”

 

 Can Azerbaycan

Bir Millet iki devlet anlayışının tam manası ile ortaya konulduğu şu zamanda iki ülke liderinin takınmış olduğu dik duruş,  Karabağ’ın Türk toprağı, Türk vatanı olduğunu bir kez daha dünyaya ilan etmiştir. Bu duygu ve düşünceler ile Vatan toprakları uğruna şehadete eren tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, yaralı askerlerimize şifalar diliyor, Mehmed Emin Resulzade’nin sözünü tekrar hatırlatmak istiyorum. “Sen Bizimsen Bizimsen, Durdukça Bedende Can. Yaşa Yaşa Çok Yaşa Ey Şanlı Azerbaycan.”

 

Tarih Tekerrür Edecek…
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
5. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ OSMANİYE’DE YAPILDI
5. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİ ÖDÜL TÖRENİ OSMANİYE’DE YAPILDI