Reklamı Geç
Advert
Advert

SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR

Mevcut Siyasi Partiler yasasında parti il, İlçe ve Belde teşkilatları Parti üst yönetim ve genelmerkez’lerinde bir yük gibi durduğu söylemi az da olsa doğrudur.

Örneğin il yönetimlerinin asli görevleri şehrin sorunlarının tespiti ve bu sorunların çözümü için önerilerin sağlanması ve bunula ilgili etkin çalışmaları yapması. “ İlçelerden de teşkilatlar aracılığıyla bilgi alarak bunu üst makamlara bildirmek ve tartışmak “

Tabanda siyaset yapamamanın sancıları çekiliyor. Aslında İl Başkanları Devlet kurum ve kuruluşlarının çalışmalarını yakından takip etmeli ve aksayan yönlerini de ilgililere de bildirmelidir. Kurum amirleri partiler üstü olmalıdır. Siyasi Partilerle dirsek temasları kesilmelidir. Kurum amirleri görevlerini parti teşkilatlarının gölgesinde yapmamalıdır. Kurumlar başarılı olması için, tarafsız, yansız ve tüm konularda hiç ayırım yapmadan halkla bütünleşmeleri gerekir.

Günümüzde ve geçmişimizde bunu yapabildik mi?

Elbette hayır...

Yapmadık, yapamadık.

Nedeni çok basit, hala 12 Eylül siyasi partiler yasasının gölgesinden bir türlü kurtulamadık. Gölgesinden korkar duruma geldiğimiz gerçeğini de görmezden gelemeyiz.

Örneğin bir Belediye başkanının referansı elbette siyasi parti olmalıdır. Çünkü her siyasi partinin yerel yönetimler felsefesi farklıdır.

Olmalıdır da...

Ancak seçilen Belediye Başkanları seçildikleri günün akşamında parti rozetlerini çıkarıp tarafsız olarak hizmete koyulmalıdır. O artık seçildiği şehrin başkanıdır. Bağlı olduğu siyasi partinin değil.

Peki öyle mi oluyor?

Elbette hayır, Başkan çalışmak istese de çalıştırılmıyor. Başkanlar ve teşkilatlar belediyeyi abluka altına alıyor.

Talepler durdurulamıyor. İktidarı muhalefeti hepsi aynı. Ya talepler karşılanmazsa, o Başkan tukaka ediliyor ve de dedikodular başlatılıyor. Üstelik seçildiği parti teşkilatları bunu yapıyor. Muhalif partilere gerek kalmıyor. İşte durumun vahameti de burada meydana çıkıyor. Teşkilatlar iş bulma kurumu ve kamu görevlilerine müdahale etmeyi kendilerine görev olarak görüyor.

Bundan sadece Belediye Başkanları değil, teşkilat başkanları da rahatsız.

Nedeni?

Siyasi partiler yasası

Bir yasal düzenleme gerek...

Kim yapacak?

Siyasi partiler.

Yaparlar mı?

40 Yıldır yapmadılar.

Bundan sonr da çok zor.

Teşkilatlar partilerin sırtında bir yük olarak görülüyor ve vitrin demokrasisi adına bu yapı korunuyorsa, teşkilatlara gerek yok.

Temsilcilikler kurulabilir.

Her ile bir temsilci atanır olur biter.

Belkide o temsilcilikler daha da başarılı olur.

Kongreymiş seçimmiş hiç gerek yok zaten yapılan da göstermelik yapılıyor.

Hiç bir üye özgür iradesi ile hareket edemiyor.

Kendi başkanını, kendi vekilini seçemeyen üyenin partideki işlevi ne? O da ayrı bir tartışma konusu. Dudak arası demokrasi ve vitrin demokrasisi almış başını gidiyor.

Bakalım sonu ne olacak.

 

SİYASİ PARTİLER VE TEŞKİLATLAR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Azerbaycanlı Kardeşlerimizin Sonuna Kadar Yanındayız
Azerbaycanlı Kardeşlerimizin Sonuna Kadar Yanındayız
5. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİNİN FİNALİSTLERİ BELİRLENDİ
5. TÜRK DÜNYASI BELGESEL FİLM FESTİVALİNİN FİNALİSTLERİ BELİRLENDİ