Advert

18 ADANIN SON 13 ADASI !

Sevgili Okuyucularım;

   

       Son 25 yılın Ege Denizinde fırtına;

     Türkiye dış politikası Ege Denizi Adaları konusunda her biri bir önceki aşamaya göre barışçıl diyalektik bir gelişme gösterme çabasına girdi.
   1.ci Dünya savaşı sonrası Osmanlı Devleti müttefikinin yenilgi faturasını İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan tarafından topraklarının işgal edilerek, paylaştırılmasına müsaade ederek kısmi ödeme yapmış oldu.

    Kurtuluş savaşı sonrası Lozan antlaşması ile Ulusal Egemenlik kapitalizmi, emperyalizm ve çok uluslu sermaye süreçlerin den geçilerek, büyük kapitalist ülkelerin çok uluslu işgallerden ülkemizin aralarında bölüştürülmesine son verilerek Misak-i milli hudutlarımız çizilerek Karadeniz, Akdeniz ve Ege Denizindeki egemenlik haklarımız uluslararası kazanımlarını mühürlemiş oldu.  
 Her bir aşamanın farklılığı, niteliksel gelişimi belirleyen "Yurtta Sulh, Cihanda sulh"idi.
     Ülkeler pragmatizm ile belirli konularda kendilerine müttefik gördükleriyle,
İşlemsel koalisyon iş birliği kurarlar.

     Ege Denizindeki Adalar konusunda, Uluslararası ilişkiler tek taraflılık veya iki taraflılığın ötesine geçti.  
   ABD'nin dünya liderliği sorgulanır olduğu bir süreçte ABD; istihbaratını ve askerini, uçak Gemisini Ak Deniz ve Ege Denizi ortasına yönlendirmeye başladı.

   Fransa Savaş uçaklarını Yunanistan’a satmaya başladı. İtalya Mısır bahanesi ile Ak Deniz de Uluslararası ticaret anlaşmalarından kayıp ekonomisi bahanesi ile Yunanistan’a cesaret veren askeri antlaşmaları ile ortak bölgesel Askeri Tatbikatlar başlattı.

  Bu durum Osmanlının son dönemsel karşıtındaki, işgal kuvvetleri müttefikliğini anımsatıyor!

     Eski düzenlerini belirleyen Ticaret Savaşlarımı yürütülüyor.

    AB 24 Eylül 2020 de Türkiye için ekonomik hangi kararları hazırlamaktadır?

   ABD, Fransa, İtalya enerjisini Yunanistan için, Enformasyonel Emperyalizm ile yeni bir işgale geçmekte kullanmak mı istiyor? Ne dersiniz!

     Hem gelişmiş ve istikrarlı ülkelerin hem de emperyal küreselleşmeyle bütünleşmemiş istikrarsız devletlerin suskunluğu acaba neden?
    Suskun kalmayan yalınızca Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham ALİYEV oldu.

   İlham Aliyev, Yunanistan'ın yeni Bakü Büyükelçisi Nikolaos Piperigos'u kabulü sırasında gözlerinin içine bakarak;

 “Doğu Akdeniz'deki keşif konuları dahil her konuda Türkiye'yi desteklediklerini, Ermenistan, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki askeri işbirliğinden de rahatsız olduklarını söyledi”. Bu durumun, Azerbaycan-Yunanistan ilişkilerini kötü etkilediğini belirtti.

    İlham Aliyev, ilişkileri kötü etkileyen nedenlerden birinin, “Yunan enerji şirketi DESFA'nın satışıyla bağlantılı olduğunu ifade ederek, yaklaşık 6 yıl önce Azerbaycan Devlet Petrol Şirketinin (SOCAR) Yunan hükümetinin müracaatı üzerine DESFA'nın satış ihalesine katılmasında oynanan hak kayıbı olayı unutulmadı” dedi.

   “ Azerbaycan'ın gerçekleştirdiği Güney Gaz Koridoru'nun inşası açısından önemli olan bu noktadaki Yunanistan Başbakanının (Antonis Samaras) önerisiyle elde ettiklerini, ancak siyasi sebeplerden, önceki Yunan hükümetinin Azerbaycan'a yönelik olumsuz tutumu ikili ilişkileri etkilediğini, Dağlık Karabağ sorunu ve Ermenistan'ın işgalci politikalarında "Ermenistan, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki askeri iş birliğinden rahatsızız. Ermenistan, Azerbaycan'ın düşmanıdır ve bu onların kararıdır.”

     Ermenistan'ın herhangi bir ülkeyle yakın askeri iş birliğinden rahatsız olduklarını vurgulayan İlham Aliyev, “Rusya'nın da Ermenistan'a silah tedariki gerçekleştirdiğini hatırlatarak, "Bunu sadece size söylemiyorum. Bu konuyu Rus ortaklarımızla da gündeme getirdik ve Ermenistan ile askeri iş birlikleri konusundaki endişelerimizi belirttik. Çünkü bu, Azerbaycan için önemli bir tehdit, çünkü bu silahları, askerlerimizi ve sivilleri öldürmek için kullanıyorlar."  Savaş Müttefikleri cinayetlerin müsebbibi sayılmaktadır.”

  Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginliğe de değinen Aliyev, şunları söyledi:

  "Türkiye'nin sadece dostumuz ve ortağımız değil, bizim için kardeş ülke olduğu da bir sır değil. Türkiye'yi tereddütsüz destekliyoruz ve her durumda destekleyeceğiz. Türk kardeşlerimizden de aynı desteği görüyoruz. Azerbaycan'ı her konuda destekliyorlar ve biz de onları Doğu Akdeniz'deki keşif konuları dahil her konuda destekliyoruz.”

   “Tutumumuzu bilmenizi istiyorum. Bu durum benim talimatım üzerine Azerbaycan hükümeti tarafından resmen ilan edildi.”

   Sevgili okuyucularım; Ege Adaları konumunun dışına taşınarak silahlandırılmaya devam edilirse, Yunanistan Türkiye’nin haklı davası ihlalinde bulunur ise,  bu noktalarından birinde bile bir bölgesel savaş çanları çalar ise, halihazırda sarsılmakta olan küresel ekonomi için başka bir yıkıcı darbe olacaktır.
   Nato Genel sekreterinin çabaları, Türkiye’nin barışçıl Teknik görüşme çağrıları Yunanistan tarafından kabul görmemeye başlamıştır.
   Nemi olacak dış Politikada “Düşmanlarımızı azaltarak, hazırlıklı olunmalıdır.
   Sağlıklı yaşayın sağlıcakla kalın.

   Daha çok yazacağız bu konuda galiba!

18 ADANIN SON 13 ADASI !
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı