Advert

DENİZLERDEKİ FIRNINA ÖNCESİ ! 2

Sevgili Okuyucularım;

ABD, Çin'in Güney Çin Denizi'nin çoğunu talep etme,
ya da diğer hak sahiplerinin münhasır ekonomik bölgeleri içinde,
Balıkçılık veya petrol ve gaz faaliyetlerine itiraz etmek konusunda yasal bir dayanağı olmadığını ilan ediyor!
   Deniz alanlarının sınırlandırılmasıyla ilgili en büyük düzenleme olan     1982 BM Sözleşmesi'nin:
   Devletlere 12 mil karasuları ya da 200 mil Münhasır Ekonomik Bölge ilan etme hakkı vermesi ise, Güney Çin  Denizi’nde devletlerin deniz alanlarındaki hak iddialarının çakışmasına neden olduğundan, konuyu çok daha karmaşık hale getiriyor.  
   Çin, denizin neredeyse tamamında hak iddia ediyor. İddia ettiği  U şeklindeki alanı "Dokuz Çizgi Hattı- Nine-dashed line" olarak tanımlıyor.
   Son dönemde Çin'in adalardaki faaliyetleri, yalnızca denize kıyısı olan devletleri değil, aynı zamanda bölgede çıkarları bulunan ABD gibi Emperyalist dediğimiz güçleri de endişelendiriyor.  
   Ve Çin'in hem karadan 12 deniz milinin ötesine uzanan suya, hem de su altında kalan, (Çarşaf altına) denizine veya münhasır ekonomik bölgeye sahip olmayan diğer özelliklere, yönelik iddialarının gayri meşruiyetine odaklanırken;
        ABD yönetiminde politika değişikliği, Başkan Donald Trump'ın Çin'e karşı sert olduğu yönündeki iddialarını desteklemek için bir motivasyon gibi görünse de, esas olarak Çin’e karşı bölgesel devletleri desteklemeyi hedeflemektedir.
  ABD, pozisyonunda; Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Endonezya'nın arkasında duracağı anlamına gelecektir.
   Aynı zamanda ABD, yeni politika pozisyonuyla, yasadışı olduğunu düşündüğü Çin'in eylemlerini cezalandırmaya istekli olduğunu gösterme baskısı altına girmiştir.
  Washington'un alabileceği tedbirler arasında;
Ekonomik yaptırımlar, daha fazla askeri devriye, kapasite geliştirme: daha sert ve  çok taraflı diplomasi yer alıyor.

   Endişe kaynağı kıyısı olan ülkeler, Çin'in, Güney Çin Denizi'ndeki artan faaliyetlerini dengelemek için, ABD ve Hindistan gibi yükselen güçleri sorunun içine çekmeye çalışırken, ABD'nin en büyük müttefiklerinden Filipinler ise ABD'den kopma sinyalleri veriyor.

     Ve Güney Çin Denizi sorunu giderek büyürken, Türkiye'nin de, Yunanistan ve Kıbrıs Rum Kesimi ile arasındaki ekonomik alanda;
     Karasuları ve kıta sahanlığı ile ilgili sınırlandırmaları kapsayan deniz yetki alanlarının belli coğrafi formasyonların hukuki statüsü, Ege'deki statükoyu belirleyen anlaşma hükümleri çerçevesinde bu formasyonlar üzerindeki egemenlik aidiyetinin belirlenmesi, Gündeme oturmuş bulunmaktadır.

   Ege ve Akdeniz’deki Türkiye – Yunanistan ilişkisinde Fransa suyu bulandırarak Balık tutmaya çalışıyor! Üçüncü bölümü beklerken;

   Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

DENİZLERDEKİ FIRNINA ÖNCESİ ! 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı