Advert

UNUTMA…

UNUTMA…

Ne vakit bir adım ileri atsak karşımıza bir bahane ile çıkılıyor. Ne zaman gücümüze güç katıp birliğimizi perçinlesek türlü oyunlar, planlar içerisine çekilmek isteniyoruz. Kimi ülkeler ekonomik olarak nasıl sarsarız diye düşünüyor. Kimi sınırlarımız hakkında ileri geri yorum yapıyor. Kimisi de sahibin sesini dinleyerek bir piyon görevini üstleniyor ve can dediğimiz Azerbaycan’a haince planlar ve eylemler sergiliyor.

 

Hatırlayalım…

 

Rusların desteği ile Ermenilerin yaptığı zulüm ve katliamlar sonucunda, takvimler 1918 yılının  Eylül ayını gösterirken, Enver Paşa’nın kardeşi Nuri Killigil Paşa’nın komutasındaki Kafkas İslam Ordusu, Bakü’ye girer binlerce şehit verir ve oradaki kardeşlerimizi özgürlüğüne kavuşturur. Azerbaycanlı kardeşlerimizce kendisine ‘Bakü Fatihi’ adı verilir. Kısa süren bu bağımsızlık sonrası Azerbaycan tekrar yaklaşık olarak 70 yıl sürecek olan Rus esareti altına girer. Takvimler 1990 yılının Ocak ayını gösterdiğinde ise tarihe ‘Kara Yanvar’ (Kara Ocak) olarak geçecek olan Rus katliamı gerçekleşir. Azatlık Meydanın da toplanan yüzbinler, Rus tanklarına göğüslerini siper ederek can veren şehitlerinden de güç alarak bağımsızlık ateşini tekrar yakmış ve SSCB nin dağılış sürecini hızlandırmıştı. 1992 yılında yapılan seçimlerde ise yaşamını Azerbaycan'ın bağımsızlığı ve Türk dünyasında birliğin sağlanmasına adayan Elçibey seçilmiş, ilk yurt dışı ziyaretini Türkiye’ye gerçekleştirerek Anıtkabir’i ziyaret etmiştir. Bugünlerde daha bir önem arz eden ve akıllarda yer etmesi gereken en önemli sözlerinden biri de şu olmuştur. ‘Sen Türk olduğunu unutsan da düşmanın asla unutmaz.’ Elçibey, kısa bir süre Cumhurbaşkanlığı yapmış olsa da yaşamı boyunca savunduğu değerler ve bu değerler uğruna ettiği mücadele onu, Türk Dünyası’nın unutulmaz isimleri arasında yer almasına katkı sağlamıştır.

 

Yorumlayalım…

 

 Yazının başında bahsettiğim üzere ne zaman ayağa kalksak, ileri bir değil birden fazla adım atsak, ekonomik politikalarımız meyvelerini vermeye başlasa, savunma sanayiinde milli ve yerli yatırımlara hız versek, sahibinden izinsiz hareket edemeyen bir maşa çıkıyor, dünden ibret almamışçasına tarihten gelen hazımsızlığın verdiği rahatsızlıkla Türk’e düşman tavırlarını açıktan açığa göstermeye çalışıyor. Evet, işte bunlardan biriydi, Ermenistan’ın Tovuz bölgesine yapmış olduğu haince, alçakça saldırı. Şehitler verdik, gazilerimiz var. Misli ile karşılık verildi. Türkiye her anlamda kardeş Azerbaycan’ın  yanındayız diyerek öz kardeşine güven, düşmanlarına da korku saldı. Güçlü ve kararlı bir duruş sergilendi. Birçok ilimizde, Azerbaycan ve Türk Bayrakları yan yana dalgalandı ve destek açıklamaları peşpeşe yapıldı. Piyon olan devletlere ve piyonlarını kullananlara en etkili cevabı da böylelikle vermiş oldu. Bölgede yıllardır barış ve istikrarın savunucusu olan, ‘Yurtta sulh cihanda sulh’  ilkesini benimseyen Türkiye, maziden gelen güçle atide güçlü ve sözü geçen bir ülke olma yolunda emin adımlarla ilerlemesine devam edecektir. Ne kukla Ermenistan, ne de Avrupa’nın şımarık çocuğu Yunanistan türlü kışkırtmalara neden olsa da bölgede söz sahibi olan, Türk dünyasının lokomotifi konumunda ki Türkiye birlik ve beraberlik içerisinde dosta düşmana gereken cevabı dün olduğu gibi bugünde yarında vermeye muktedirdir.

Unutmayalım…

 

Biz unutsak da onlar unutmuyor. Gün değişiyor, zaman mekan değişiyor ama acı aynı acı… Geçmişin hesabında boğuluyorlar. Ama biz de unutmuyoruz. Ne  Hocalı’yı, ne Srebrenitsa’yı , Ne Kerkük’ü ne de Doğu Türkistan’ı. Mazluma eza çektireni, Türk’e yapılanı unutmuyoruz…

 

 Rahmet olsun…

 Bu vesile ile Azerbaycan’ın acısını derinden yaşıyor ve paylaşıyoruz. ‘Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir.’ diyen büyük Türk, Atatürk’ü ve ‘Sen Türk olduğunu unutsan da düşmanın asla unutmaz’ diyen Ebulfez Elçibey’i rahmetle yâd ediyorum. Şehit düşen Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yaralananlar da acil şifalar diliyorum. Yazımı, Merhum Mehmet Emin Resulzade’nin sözü ile bitirmek istiyorum. ‘Sen bizimsen bizimsen durdukça beden de can, yaşa yaşa çok yaşa ey şanlı Azerbaycan’
 

  

 

 

 

 

UNUTMA…
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı