Advert

Bir kardeşlik köprüsü de HEGEM' den

Bir kardeşlik köprüsü de HEGEM' den

İçişleri  Bakanlığı adına kardeşlik projelerini yürüten veTrabzonlu gazeteci Ahmet Külekçi, geçtiğimiz hafta Prof. Dr. Yahya Mustafa Keskin ile bir takım ziyaretlerde bulundu. 

Külekçi, kaleme aldığı gerçekleştirilen ziyaretlerin detaylarını şu şekilde ifade etti :

"Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı olarak görev yapan Trabzon Maçkalı hemşehrimiz Prof. Dr. Yahya Mustafa Keskin ile geçen hafta güneydoğu ziyaretimiz oldu."

Keskin hocam aynı zamanda Şiddetle Mücadele Vakfı (HEGEM) Başkan yardımcısı. Doğrusu kendisini tanımaktan büyük keyif aldım. Akademik kariyeri, başarıları ve alçak gönüllü kişiliği ile geleceğin rektör adayları arasında yerini alacaktır umarım.


 

Üniversitelerde üretken proje sahibi aklı-başında insanlara çok ihtiyacımız var
Pandemi sürecinden kaynaklı bende uzun zamandır  gidemediğim kardeşlik projeleri ile gönül köprüleri kurduğumuz doğuya hasret kalmıştım.


Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, Osmaniye ve Adana ilerine gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde dostlarla hasret giderme fırsatımız da oldu. Batman Valimiz aynı zamanda belediye başkanlığı görevini yürüten Trabzonlu hemşehrimiz Hulisi Şahin ile birlikte Batman Üniversitesi rektörümüz hemşehrimiz Prof.Dr.Aydın Durmuş’u makamlarında ziyaret ettik.


Sayın valimiz Batman’da güzel işlere imza atmaya devam ediyor. Sorumluluğu ve yükü ağır. Bunun altından kalkmakta her babayiğidin işi değil. Batman’da Trabzonspor Taraftarlar Derneğini  ziyaret etmeden dönmek olmazdı elbet.
Sayın Valimizin desteği ile kurulan derneğe Trabzonspor Kulübünün de mutlak destek olması gerek. Batman Trabzonspor Taraftarlar Derneğini  Necmi Malkoç başkan bu noktada büyük çaba harcıyor.
Trabzonspor kulübü başkanımız lig bitiminde Mardin’den başlayarak Batman, Van ve Muş’ta kurulan Trabzonspor Derneklerini ziyaret ederek hem bu anlamlı çalışmalara katkı sağlamalı hem de sorunlarını dinlemeli.


Yakın zamanda Siirt, Diyarbakır ve Bingöl’de de Trabzonspor Taraftarlar Derneği açılacak.
Batman’dan sonraki ziyaretimiz Siirt oldu.
3 yıldır yaptığı başarılı çalışmalarla gönülleri kazanan Trabzonlu hemşehrimiz Ali Fuat Atik’i Siirt’ten yeni görev yeri Denizli’ye yolcu ettik. Duygu yüklü bir veda törenine tanıklık ettik. Çok kıymetli buluyorum. Ne güzel tesadüf ki böyle bir günde yanında olduk. Siirt Valisi olarak yeni atanan bir başka Trabzon Oflu hemşehrimiz Osman Hacıbektaşoğlu’na da başarılar diliyoruz Allah yardımcısı olsun.


 

Siirt’te çok kıymetli dostlarımız var hepsine selam olsun.Siirt’ten sonraki durağımız Mardin oldu. Kadim şehir Mardin gündüzleri başka geceleri ise bir başka güzel oluyor. 2013’ te kardeşlik projelerine start verdiğimiz Mardin’de birbirinden kıymetli arkadaşlarımız, dostlarımız var. Hepsinin yeri ve değeri ayrıdır.


Hele Derik benim için farklı bir yerdedir.
4 yıl önce şehit olan Muhammet Fatih Safitürk’ün hatıraları ve anısı her şeyden önde gelir. Derik kaymakamı iken alçakça düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu şehit edilen Safitürk’ün yerine gönüllü olarak gelen Hakan Kafkas kaymakam kardeşimizi de bu gidişte ziyaret ettik.
Her fırsatta gittiği Derik’ten ne elimizi çekeriz ne de  şehit kaymakamın davası ile ilgili mücadelemizi.


Bu arada Mardin’de Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) Genel Sekreterlik görevine atanan Ordulu hemşehrimiz Ahmet Alanlı’ya hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk.
Ankara’ya dönüşte Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Osmaniye’de çeşitli  görüşmeler gerçekleştirdik.


5 gün dolu dolu geçti. HEGEM Vakfı olarak bölgede çok daha kapsamlı çalışmalar yapılması noktasında Yahya Mustafa Keskin hocam ile görüş birliğine vardık.
Benim de içinde yer aldığım HEGEM’ in önemli bir misyonu var. Ülkemizin en ciddi problemleri arasına giren şiddetle mücadele noktasında bilimsel çalışmalarla şehirlerin suç ve risk haritası çıkartılıyor.
Hazırlanan her rapor ve proje bu noktada çok önemli. Kurumlarla yapılan anlaşmalar sonucu bütün çalışmalar yüz yüze ve büyük bir hassasiyetle gerçekleşiyor.


Kardeşlik projeleri ve gönül köprülerinin çok önemli olduğunu vurgulayan Mustafa Hocam bu ilişkilerin mutlak suretle devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.
Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi ile ilgili önyargıların kırılması ve her alanda işbirliği-dayanışma için bu projelerin önemine değinen Keskin hocam terörle mücadele noktasında inanılmaz bir duruş sergileyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’da tebrik ediyor.


HEGEM artık 700’e yakın akademik zengin kadrosu ile kardeşlik projeleri içinde olacak. “Bölgede gördüğüm huzur, sohbet ettiğim insanlardaki devlete olan güven ve kayyum belediyelerin canla başla çalışması beni çok etkiledi” diyen Yahya Mustafa Keskin devletin dağda terörle mücadele verirken şehirde halkı ile bütünleşmesinin geleceğimiz açısından çok büyük bir kazanım olduğunu vurguladı.


Bu gezimiz şunu bir kez daha gösterdi ki bizler etnik farklılıkları ne olursa olsun bize sunulan zenginliğimizi akıllı kullanmalıyız.
Kardeşliğimizi her fırsatta pekiştirmeliyiz.
Türkiye güçlü bir ülke. Dayanışma, kaynaşma ve paylaşma olduğu sürece bu gücün önüne kimse geçemez.

 

Haber : Hasret Dilek Delier

 

Bir kardeşlik köprüsü de HEGEM' den
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı