Advert

BELEDİYELER YENİ İMAR YASASI KONUSUNDA İŞİN TADINI KAÇIRIYOR

BELEDİYELER YENİ İMAR YASASI KONUSUNDA İŞİN TADINI KAÇIRIYOR

Devletimiz, bu kriz ortamında halkın rahat bir nefes alması için konut faiz oranlarını indirdi. Tabi bunu duyan bazı fırsatçılar boş durur mu? hemen ev fiyatlarına 30- 40 bin zammı koydu. Her zor şartlarda yaptığımız gibi bunun da suyunu çıkardık. Pandemi oldu 25 krş maske 5 tl oldu. Deprem oldu kiralık ev fiyatları fırladı. Devlet konut faizlerini aşağı çekti, ev fiyatlarına zam geldi. Velhasıl fırsatçı bir toplum olduk artık.

 

Manisa merkezde 3 belediyemiz var. 3 başkana da soruyorum. Bugün zor şartlarda ev almak için kredi çeken ve çektiği kredinin tamamı kadar faiz ödeyen bir vatandaş, 20-30 yıllık dairelere deli paralar ödüyor. neden? çünkü Manisa'da yeni daire alanları yok. Hal böyle olunca da merkezde daire almak isteyen biri, mecburen eski daireleri almak zorunda. Ev sahiplerine çok pahalı dediğimizde de " Merkezde ev mi var tabi ki pahalı olacak" diyor. Çünkü Manisa'da imar planı çıkmıyor çıkamıyor ne hikmetse. Manisa'da her eski daire satın alan ve kredi çeken her vatandaş, çıkarılmayan imar yasası yüzünden fazladan cebinden binlerce lira çıkıyor. Bunun da sorumluları kimler halk tarafından biliniyor.

Daha önce kaleme aldığım yazım geldi aklıma. Onu da paylaşmak istiyorum yeri gelmişken.

 

MANİSA İMAR PLANINI İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Mİ YAPSIN?

 

Ülkemiz, ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor. Halk olarak, bunu yaşamın her alanında fazlasıyla hissediyoruz. Eğitim,gıda,yaşam,sağlık,konaklama gibi mecburi olan harcamalarımızda kısıtlama yapmak mümkün olmadığı gibi,buna eklenen diğer harcamalarda işin içine girince,aşılması zor bir durum ortaya çıkıyor.

 

Manisa,sanayi ve tarımın çok geliştiği ender şehirlerden biri,hal böyle olunca dışarıdan göç alması da kaçınılmaz. Merkezi nüfusu yaklaşık 400 bin kişi olan bir şehirden bahsediyoruz. Evet nüfus, bir o kadar artmasına karşılık,şehrin alt yapısı ve yollarında hiç bir değişiklik yok.

 

Evet bu saydığım sorunların bazıları yer olmadığından bazıları çok masraf ve vakit gerektirdiğinden belediyelerin buna yanaşmamasını anlayabiliriz,benim asıl anlayamadığım konu yeni imar planı. Evet kanun imar yapma ve şehirlerin yapısını inşa etme işini Büyük Şehir Belediye Başkanlığına verdi. Buna göre en büyük sorumluluk Büyük Şehir Belediyesinde.

 

Manisa gibi sanayisi ve tarımı bu kadar ön plana çıkan bir şehrin rahmetli Adil Aygün'ün yapmış olduğu yaklaşık otuz yıllık imar planını uygulaması insanı hayrete düşüren bir durumdur. Evet tam otuz yıl ve bunun üzerinden belkide dört seçim geçmesine karşılık bu imar planın çıkmaması akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.

 

Büyükşehir belediyesi, bu işin baş mimarisi olması gerekirken gereken adımlar atılmıyor,herkes vurdumduymaz bir şekilde yoluna devam ediyor.2018 yılı içinde tamamlanması beklenen imar planı,2018 bitmesine üç aya kala hala bir arpa boyu yol almış değil. Peki niçin çıkmıyor bu imar planı yada çıkarılmıyor? Manisa'da yaşayan her vatandaş bu konu hakkında bir şeyler söylüyor,tabi bunlar kulaktan dolma bilgiler.Belediyeler, topu birbirine atıyor. Büyükşehir belediyesine sorsan verdiği cevap biz çalışıyoruz ama meclis çoğunluğumuz olmadığı için Ak parti grubu engelliyor diyor. İlçe belediyelerine sorsan bu iş Büyükşehir'in işi genel olarak sorumlu onlar diyor. Yani halkın kafası karışık,halk kızgın,halk üzgün.

 

BELEDİYELER SORUN DEĞİL ÇÖZÜM ODAKLI OLMALI

 

Bugün yeni bir imar planının çıkmaması demek,konut fiyatlarının en üst düzeye çıkması demek,yeni projelerin hayata geçirilmemesi demek,kira fiyatlarının uçması demek,halkın ekonomisine darbe vurmak demek. Asgari ücretle geçinen birini düşünün,aldığı paranın çoğunu kiraya verip geri kalan parayla geçimini sağlamaya çalışıyor.Oturduğu eve baksan 25 yıllık ama kiralar yüksek neden?çünkü Manisa da ev sıkıntısı var 600 tl oturacağı evde 1000 liraya oturuyor yazık değil mi şimdi bu vatandaşa soruyorum? Bakın,dün bütün inşaat firmaları, arada hiçbir banka olmadan faiz oranlarını 0.98 e indirdi,neden?çünkü inşaat sektörü sos veriyor. Ve artık bazı şeyleri devletten beklemek yerine kendi dertlerine çözüm bulmaya çalışıyorlar. Manisa da inşaat firmaları batıyor yada İzmir'e kaçıyor bunun en büyük sebebi Manisa da bir türlü yapılamayan yeni imar planıdır.

Sorun varsa belediyeler bir araya gelip bunu çözme mecburiyetindeler.

Hangi partiden olursa olsun, hangi görüşü savunuyorsa savunsun önemli olan Manisa halkımızın refah ve huzuru olduğunu unutmasın. Seçimler yaklaşıyor başkan adayları, yine sokaklara dökülecek ve oy isteyecekler. Çok merak ediyorum bu imar planı yapılmazsa buna ne cevap vereceklerini. Belediyeler, vizyonunu geliştirmeli,bu işi başarmış belediyeler araştırılmalı, Ahmet küser, Mehmet kırılır,Ali mağdur oldu gibi şikayetlere belediyeler daha radikal çözümler üretmeli. Bazı kanunlar, evet her vatandaşı memnun edecek diye bir kural yok, hakkaniyetli ve kararlı olup kararlar hızla alınmalı, ve vatandaşın bu kronik sorunu biran evvel çözüme kavuşmalıdır.

İmar planı sorunuyla ilgili o kadar görüş ortaya atılıyor ki, sorsan herkes bu soruna odaklı ama bunca yıldır çözüme kavuşmaması insanı düşündürüyor. Oysa belediyelerin tam donanımlı mühendisler, şehir planlayıcıları ve imar işleri mevcut, tüm belediyeler birer ekip çıkarsa inanın bu konun en fazla bir yılda çözüme kavuşacağına inanıyorum. Tabi siyasilerde her hangi bir art niyet yada bir beklenti yoksa.

 

YENİ İMAR PLANI İLE İLGİLİ KİM NE DEDİ?

 

Evet tam bir karmaşaya dönüşen imar planının, çözüme kavuşacağına siyasilerin kendileri dahi inanmıyor sanki. Herkes bir açıklama yapıyor,tarih veriyor,vaat ediyor ama ortada hiçbir şey yok. Bakın imar planıyla ilgili şimdiye kadar açıklama yapan siyasileri yazıyorum. Bunlar Manisa'mızın yerel haber gazeteleri ve internet haber sitelerinde çıkan haberler veya açıklamalar. Bunları okuyunca zaten bu sorun niye çözüme kavuşmuyor hakkında yeterince bilgi edineceksiniz.

İşte o açıklamalar..

Cengiz Ergün: Manisa imar planı çalışmaları bu yıl tamamlanacak! 10 şubat 2017

Ömer Faruk Çelik: Manisa’nın yeni bir imar planına ihtiyacı var. 06.mart 2016

Azmi Açıkdil: Her türlü onay alındığında 2017’de imar planının uygulanmasına başlanabilir. 06.ekim 2015

Berk Mersinli: Manisa'nın imar ve otopark sorunu çözülecek! 07 KASIM 2013

 

MÜSİAD Başkanı Abdullah Tekin: Manisa'daki imar sıkıntısı yüzünden Manisalı müteahhitlerin başka şehirlere yöneldiğini söyledi. Tekin, Manisa'daki imar sıkıntısı yüzünden konut kiralarının hızla arttığını da kaydetti. 08.NİSAN 2016

Evet bu açıklamaların hepsinde görüldüğü gibi temenniler hep güzel, ama açıklama yaptıkları tarihlere bakacak olursak üzerinden 2 yıl geçmiş. Ve yıl 2018 sonu bu tabloyu okuyan az çok bu konu hakkında ufak da olsa bir bilgi sahibi olur. Temennimiz, önümüzdeki belediye seçimlerine kadar bu planın çıkması. Yoksa hiç bir belediye başkan adayı, bu konuyu, vatandaşa anlatamaz ve ikna edemez.

 

Son olarak madem biz bu işi 30 yıldır çözüme kavuşturamıyoruz, bırakalım bu konuda daha tecrübeli olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapsın.

Saygılar

BELEDİYELER YENİ İMAR YASASI KONUSUNDA İŞİN TADINI KAÇIRIYOR
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı