Reklamı Geç
Advert
Advert

DEPREMİN DEPREŞTİRDİĞİ!

Sevgili Okuyucularım;

    Son Dakika Haberlerde artık Elazığ ve Malatya Depremi ile ilgili enkaz altından kurtarılarak çıkartılan canlar ile ilgili gelişmeler TV Kanallarının Spiker kahramanlığının edası ile sunumlarının yapıldığını izlemekteyiz..

   Kurtarıma katılan AKUT ve benzeri kuruluşlar göz ardı edilerek, Deprem için kardeş ülkelerden yardıma gelenlerin çaba ve katkıları umursanmayarak, kameraman ve spikeri tehlikeli alana alan görevliyi kahraman ilan etmeye kalkışmaları ciddiyetsizliğin örneğini de teşkil etmektedir.

    Elazığ vahim önem taşımaktadır, Malatya göz ardı edilemez Malatya’daki deprem zadeleri de önemsemeyerek onlara karşıda haber duyarlılığı ile hareket etmek gerekir.

  Yardıma gelen Ülkeleri anlatmak gerekir.

  TV Kanallarının haber verme edebi özelliğini de yitirmiş durumdadır.

   Mevlâna Celaleddin Rumî, Mesnevî’sinde şöyle diyor:
Edep bir taç imiş Nur-u Hüda’dan. Giy ol tacı, emin ol her beladan”

  Emin olmadıkları bilgilerin gerçek boyutlarına ulaşmadan sözcükleri yuvarlayarak anlatmaları ve halkla yapılan röportajları sunucuların işlerine geldiği şekliyle ürkek bir sunumla vermeleri düşündürücü olmaktadır.
   Nasıl mı? Bazı TV Kanallarının vermiş oldukları haberler ve görüntüler, Haber niteliğinden ve gerçeklerinden uzaklaşarak iletiliyorsa insanların yüreklerini ateşe vermiş olurlar.

      Edep duygusu olmayanlar yalnız kendine kötülük etmiş olmaz. Habercilik mesleklerini de ateşe vermiş olurlar.

   GECMİŞ OLSUN ELAZIĞ – EÇMİŞ OLSUN MALATYA GEÇMİŞ OLSUN TÜRKİYEM.

       17 AĞUSTOS 1999 GÖLCÜK DEPREMİ; Türkiye’yi uykusunda yakalamıştı. 7.6 şiddetinde sarsmıştı.

Kocaeli’nde 9477, Yalova da 2504, Sakarya’da 3891, İstanbul 981, Bolu 270, Bursa 268, Eskişehir 86 ve Zonguldak’ta 3 Resmi bilgilere göre 17480 Kişi, Resmi olmayan verilere göre 50 BİN kişi hayatını kaybetmişti. Yine Resmi Bilgilere göre 23781 kişi yaralı, Resmi olmayan verilere göre ise 100 BİN Kişi yaralanmıştı. Her deprem sonrası ülkemizde iki türlü, bu tür rakam verileri ile karşılaşmak mümkündür.

     Uykuda yakalanan Bir deprem sonrası “UYKUSU DERİN ŞEHİR MANİSA’MIZDA”

     1999 Yılında Manisa Ticaret Odası Genel Sekreteri rahmetli Ahmet KURŞUN, Vedat ECE, Yavuz ELBİRLER, Dr. Uysal ÖNDER ve ben Seyfettin AYAKYAY olarak ASKF başkanlık odamda toplanarak, Vedat ECE başkanlığında acil olarak (MAKDER) Manisa Arama Kurtarma Derneğini kurduk. MAKDER birçok deprem bölgesinde arama kurtarmada yer aldı. Şimdi ne konumda “sen ben bizim oğlan” olmaz vefalı olup halkla bütünleşmesini sağlamak gerekir. Bunun olmayışının en büyük hatası yerel yönetimlerin düşünce algıları. “Benim güdümümde olsun “ imajları.

       AKHİSAR DEPREMİ düşündürülmesi gereken bir uyarıdır!

      Tarihsel akım içinde ATLANTİS KITASI diye bileceğimiz Manisa Haritasını o dönem bir depremin haritasını değiştirdiğini unutmayarak, yeni harita değişimi olabilecek muhtemelen başta İstanbul, Muğla, İzmir ve Manisa’mızda gelecek nesillerimize karşı sorumluluklarımızı yerine getirmeye duyarlı olarak çalışmalıyız.

   Depreme tedbirli olarak alışın, Sağlıklı Yaşayın ve sağlıcakla kalın.

   

 

DEPREMİN DEPREŞTİRDİĞİ!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Şehit Ailelerinden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç'a Plaket
Şehit Ailelerinden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç'a Plaket