Advert

IRAK’TAKİ - İRAN

Sevgili Okuyucularım;

Hani hatırlarsanız, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti. Stratejik kararlarda ABD ile NATO'daki müttefikleri arasına hiç bir şekilde eşgüdüm kalmadığı” söylemi 20 Kasım 2019 da Bürükselde yapılan NATO’nun Dış İşleri Bakanları toplantısına damgasını vurduğunu yazmıştım.

Şimdi Orta doğuda değil, “DÜNYADA BARIŞIN BEYİN ÖLÜMÜ” gerçekleşti haydi, Emperyalist ülkeler, ABD – FRANSA – İNGİLTERE – RUSYA ve ÇİN.. Silah tüccarları gözünüz aydın diyelim.
   
     ABD, Avrupalı müttefiklerine sırtını dönerek " Ve İttifakın toplu savunma doktrini olan 5 Maddesinin dayanıklılığını bozarak, İRAK’ta İRAN’a tek taraflı askeri saldırısı artık Barışın sorgulanma sürecini ortadan kaldırmış oldu.

     “ABD Başkanı D.Trump bu olayı kendi iç siyasetinde bir kahramanlık olarak sunuyor.  ABD yönetimi  saldırıyı geçiştirdiğini sanıyor.  “Geçti Bolu’nun pazarı, sür eşeğini Niğde’ye” diye terim var. Artık ABD İRAK’tan çıkmanın yolunu hazırlamış oldu. Ortadoğu ülkeleri, Ortadoğu ve İslam Dünyası’nda yeni bir başlangıç.

 İRAN için bu saldırı ”İslam tarihindeki “Hz. HAMZA” benzetmesi saldırısı olarak da algılanabilir.”  Artık bundan sonrası için tahmin de bulunmak çok zor. Ortadoğu şimdiye kadar oluşmamış bir savaş ortamına da tanık olabilir.

      Savaş büyük bir olasılık olarak Dünyanın önünde duruyor.  İran ve ABD arası bir savaşa tanıklık edebiliriz.  

     Artık Ortadoğu’da hiçbir şey eskisi gibi olamaz ve Irak, İran, İsrail, Lübnan, Suriye başta olmak üzere tüm Ortadoğu’ya endeksli müdahil ülkeler politikalarını yenilenmek zorunda kalabilirler.

 

        Neler mi Oldu?  28 Aralık'ta İran İslam Devrimi Muhafızları- Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin talimatıyla,
Kerkük yakınlarında ABD'nin K-1 üssü 30 adet 107 mm Katyuşa roketi ile vuruldu.
       29 Aralık'ta,  ABD Hava Kuvvetleri Suriye-Irak sınırının iki tarafında Irak'ta üç ve Suriye'de iki lokasyonda, İran destekli Irak Kata'ib Hizbullah Şii milisleri ve Devrim Muhafızları Kudüs Gücü'nün silah depolama tesisleri  komuta merkezlerini vurdu.
ABD- İran hattında gerilim yükseldi.

     Pentengon Aralık ayının ilk haftasında İran İslam Devrimi Muhafızları- Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'yi yok etmeyi hedefine oturttu.

      D. TRUMP’a bildirilmeyen bu proje TURUMP’un Başkan Yardımcısı Mike PENCE tarafından bilinmesine rağmen son dakika IRAK’taki ABD Büyük Elçiliğinin basılmasın da D.TRUMP’a söylendiği bilnmektedir.

    Irak Meclisi, İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ve Haşdi Şabi Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el-Mühendis'in öldürülmesi üzerine, ABD askerlerinin ülkedeki varlığını görüşmek için olağanüstü toplanıyor.

      ABD, saplandığı Ortadoğu batağındaki İRAK’tan aslında çekilmek istiyordu. Çekilirken de durup dururken çıkamıyordu, bunu bir olayı ile kamufle etmesi gerekiyordu.  Bu saldırıyı kahramanlık güç gösterisi ile ABD halkına sunup bölgeden çekilebilir olmaktı.

      ABD 3500 Askerini KUVEYT’e yerleştirme kararını açıkladı.

     ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, bölgede artan gerilim nedeniyle vatandaşlarından Irak'ı acilen terk etmeleri istendi.

    ABD Başkanı D. TRUMP’a ilk tebrik;   Ermenistanlı Gazeteci Diana ARUTUNYAN’ın bildirimine göre; Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan İranlı General GASİM SÜLEYMANİ’nin öldürülmesi münasebeti ile ABD Başkanı D.TRUMP’u tebrik eden mektubunu İravan’daki ABD Büyük Elçiliğine giderek teslim etmiştir.

    Bazı yorumcuların ifade ettiği Kasım Süleymani’nin, AFGANİSTAN istihbarat bilgilerini CİA ile paylaşırken, Azerbaycan Karabağ olaylarında AĞDAM ve AĞDERE stratejik bilgilerini de Ermenistan istihbarat servisiyle paylaşıldığı söylenmektedir.

   Artık İRAN bu olaydan sonra Ermenistan’a yaptığı yardımları, bedelsiz verdiği doğalgaz, petrol ve yardımlarını gözden geçirmesi gerekiyor. Yapar mı bilemem!

    YEMEN’de SUUDİ ARABİSTAN destekli Hükumet ABD saldırısını meşru hak olduğunu savunan açıklama yapmış.

   Savaş çığlıkları duyulsa da Rusya, Çin ve Türkiye  Amerika'nın savaş hevesini kıracağa benziyor. Bu durum her iki ülke arasında maksimum sulha fayda sağlayacaktır.

   Bekleyelim görelim.   Sağlıklı yaşayın, sağlıcakla kalın.

IRAK’TAKİ - İRAN
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Tuğgeneral Yıldırım'dan Şehit Ailelerine Bayram Ziyareti
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı