Advert

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar Konseyi Tamamlandı

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60.Başkanlar Konseyi tamamlandı. 8-9-10 Kasım tarihlerinde yapılan Konsey kapsamında gazetecilere ilk gün ‘Dijital Medya’ paneli düzenlendi. Konseyin ikinci gününde gazetecilere yemek verilirken, gazeteciler konseyin son gününde boğaz turu yaparak İstanbul boğazının keyfini çıkardı.

İstanbul Avrasya Gazeteciler Cemiyetinin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Gazeteciler Federasyonunu 60.Başkanlar Konseyi Toplantısı, İstanbul’da gerçekleştirdi. Üç gün süren konseye Türkiye’nin dört bir yanından ve yurt dışından 100'ün üzerinde gazeteci ve Cemiyet başkanları katıldı.

“ANADOLU BASINI BİTİYOR”

Anadolu basının sorunlarından bahseden TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, 150’nin üzerinde günlük gazetenin kapandığına, uydu bedelini ödeyemeyen yerel televizyonların ekranlarını karartmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Haftalık ve aylık çıkan değilleri hiç hesaba katmıyorum.Anadolu basını batıyor,Yerel basın bitiyor. Bitirilmek isteniyor” dedi.

SİYASİLERİ GÖREVE ÇAĞIRDI

Yıllardır yasal düzleme bekledikleri ancak siyaset kurumunun kendilerini dinlemediklerini söyleyen Karaca başta Ak Parti ve CHP olmak üzere TBMM grubu bulunan siyasi partileri göreve çağırarak yerel durumunun araştırılıp çözüm üretilmesini istedi. Cumhuriyet tarihinin her döneminde yaygın ve yerel basını iktidarların tehdidi altında görev altında yapmak zorunda kaldıklarını da dile getiren TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, medyada gazeteci kökenli patronların giderek azaldığını dikkat çekerek ,’ Biz gazeteciliği etik kurallar içinde yapılmasını istiyoruz.İş adamları gazete patronu olabilir ancak gazeteler ihaleler için silah için kullanılmamalıdır.

KARACA SON 3 YILDA 2 BİN 500 BASIN KARTININ İPTALEDİLDİ

Sarı basın kartlarının Cumhurbaşkanlığına bağlı İletişim Başkanlığı tarafından başlandığı ,komisyonda eskisinden farklı olarak meslek örgütlerinin yer almadığını dikkat çeken Karaca son 3 yılda 2 bin 500 basın kartının iptal edilmesini eleştirdi.

Bu yıl değiştirilen basın kartlarının,aradan 8 ay gibi bir zaman geçmesine rağmen yüzde 40’ının yenilenebildiğini ve kart alamayanlarla ilgili bir açıklama yapılmadığını söyleyen Karaca ,’Komisyon ölünceye kadar taşıyacağımız sürekli basın kartının anlamını bile bilmiyor.Sürekli kart ancak yüz kızartıcı bir suç işlerseniz iptal edilebilir, Ancak gelin görün ki istediklerinin kartını iptal ediyorlar” dedi.

Basın ilan kurumunun uzun yıllar terör örgütü FETÖ yandaşları tarafından yönetildiğini ve bu yolla yerel basının yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Karaca bu konuda uyarıların dikkate alınarak yönetimin değiştirildiğini söyledi ve yeni Genel Müdür Rıdvan Duran’a başarılar dileyerek  resmî ilan konusunun yeniden gözden geçirilmesini istedi.

DİJİTAL HABERCİLİK YASASI ÇIKMADI

İnternet yoluyla yayın yapan radyo ve televizyonlarla ilgili yönetmeliğin RTÜK kapsamı kapsamında çıkarıldığını söyleyen Karaca ,’Ancak dijital habercilik konusunda herhangi resmî yasa yıllardır çıkmadı buda doğal olarak merdiven altı internet haberciliğini doğurdu.Gazetecilikle ilgisi olmayan bu kişiler başta belediyeler olmak üzere herkesi  tehdit ederek gerçek gazetecileri de zor durumda bıkıyor ,’ dedi.

Karaca son olarak Hürriyet gazetesinde etik olmayan yöntemlerle işlerine son verilen gazetecilerin sayıları on  binleri aşan işsizler ordusuna katıldıklarını biliyoruz ‘Basın Mensuplarına   zulmü yapanları şiddetle kınıyorum diyerek’ sözünü tamamladı.

Manisa Gazeteciler ve Yayıncılar Derneği Başkanı İsmail Aydın “Sorunlarımız büyük ama bizim en büyük sorunumuz demokrasidir ne yazık ki demokrasi hukuk temelleri üzerine oturtulmamış ve o nedenle bizim sorunlarımız var gazetecilerin sorunları var, eğitimcilerin sorunları var kısacası hepimizin sorunları var ama bizim o sorunların temeline inmemiz gerekiyor bizler sorunları anlayamazsak korkarım ki çözümü de sağlıklı yapamayız öncelikler sorunları anlayacağız sonrasında çözüm önerilerinde bulunacağız kimler verecek bizler vereceğiz çünkü Türkiye de şunu kabul etmemiz gerekiyor Türkiye de bir demokrasi sorunu var bu sorunu mutlaka dile getirmemiz gerekiyor bizler şuan sivil toplum kuruluşuyuz sivil toplum kuruluşu nedir evet menfaat grubudur kendi meslektaşlarımızın menfaatlerini korumakla mükelleftir ve bir baskın unsurudur aynı zamanda bunu en iyi şekilde genel başkanımız yapıyor buradan teşekkür ediyorum ve ben bu kurulun üyesi olmaktan onur ve gurur duyuyorum .  Yerel basınımız Türkiye de 2 ye ayrılmış durumda benden yana olan sağ olsun yaşasın denildiği an yapacak hiç bir şey yok, bunların olmaması gerek basının özgür olması gerekiyor bağımsız basım olması gerekiyor bizlerin genel başkanımızın önderliğinde hep birlikte büyük bir özveri ile çalışmamız gerekiyor sorunların tespiti için il il çalışmamız gerekiyor ve yaptığımız çalışmaları genel başkanımıza iletmek zorundayız ve sorunlarımızı tartışıp çözüm üretilmesi gerekiyor” dedi.

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu 60. Başkanlar Konseyi Tamamlandı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Başkan Palabıyık’tan Çalışan Gazeteciler Günü yazısı
Şehit Ailelerinden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç'a Plaket
Şehit Ailelerinden Salihli Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç'a Plaket